2015. 04. 08. 12:55 | forrás: mti
Banki elemzők az ipari termelés dinamikus bővülésére számítanak az év további részében, a termelés növekedését az európai konjunktúra, valamint a belső kereslet élénkülése is támogatja.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az év első hónapjaiban a Suzuki modellváltása, és ezzel összefüggően a kapacitások felfutása, valamint a jelentősen bővülő feldolgozóipari beruházások is új lendületet adhat a termelésnek. Az év második felében pedig a tavalyi alacsony bázis miatt tovább élénkülhet az ipari termelés dinamikája[1]. A belső és külső kereslet javulása szintén az ipari termelés élénkülését támogathatja. A szakértő az idén az ipar 7 százalékos növekedésével számol a tavalyi 7,6 százalékos bővülés után.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint az ipari termelés 5-6 százalékos ütemben növekedhet tovább, ennek fenntartását segíti az európai konjunktúra javulása is. Hozzáfűzte, hogy pontosabb képet majd a részletes adatok fényében lehet alkotni, de a mostani kilátások alapján az idén a magyar ipar 5,7 százalékos bővülésre lehet képes.
Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzői szerint az ipari termelés erős februári teljesítményében valószínűleg az autóipar és az autóipari cégekhez közvetlenül kapcsolódó ágazatok maradhattak az elsődleges motorok, köszönhetően az erősödő eurózónás konjunktúrának. Az idei kilátások biztatóak, így a következő hónapokban is folytatódhat a teljesítmény erősödése – fűzték hozzá.
elemzők[2]ipar[3]ipari termelés[4]KSH[5]

Az ipari termelés volumene februárban 5,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan adattal - közölte az első becslést a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
[6]
Márciusban a fogyasztói árak átlagosan 0,6%-kal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban. Ezen időszak alatt jelentősebb mértékben a háztartási energia és az üzemanyagok ára csökkent. A tartós fogyasztási cikkek, valamint a ruházkodási cikkek ára szintén mérséklődött, míg a szolgáltatások és a szeszes italok, dohányáruk drágultak. 2015. január–márciusban a fogyasztói árak átlagosan 1,0%-kal voltak alacsonyabbak, mint az előző év azonos időszakában - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
[7]
Több fontos hazai makrogazdasági adat is megjelenik a jövő héten, egyebek közt inflációs, valamint ipari termelési adat. Egy kivételével az összes jövő héten esedékes adatközlés a szerdai napra esik.
[8]
Az erős forintárfolyam miatt agresszívabb lehet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által a múlt hónapban újraindított monetáris enyhítési ciklus, mint ahogy azt az elemzők eddig várták - közölte szerdán a Nomura japán pénzügyi csoport londoni elemzője.
[9]
2015. januárban a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének és behozatalának volumene 7,4, illetve 5,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának szintjét. Januárban az aktívum 202 millió euróval nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
[10]